Жага до життя
Пройшовши через страшні випробування від народження, трирічний Андрійко доганяє ровесників.
«Рік тому я не знала, чи доживемо до цієї дати. Довго не знала. Кожного дня не знала. Скільки такого, що не вміщується на папері. Воно весь час у голові. І все одно не передати й половини. Пишу і реву». Так написала у своєму інтернет-блозі мужня мама мужньої дитини Андрійка Телятникова, історія хвороби якого швидше схожа на закручений сценарій якогось напруженого голлівудського фільму. Дитина не може перенести стільки випробувань із здоров’ям та загроз для життя! Андрійко переніс.
Гран-прі в номінації «Дитина – герой року».
У липні 2009 року киянка Олександра Телятникова була в пологовому будинку на збереженні – лікарі намагалися зупинити передчасні пологи.
– Вже вдень я стала розуміти – зупинити не вдасться, – розповідає Олександра. – Незважаючи на постійні крапельниці, перейми наростали. Намагалася знайти лікаря – а нема! Всі зайняті. Кажу медсестрі: «Ви готові прийняти в мене дитину просто тут і зараз, у палаті?» Треті пологи – це справа десяти хвилин. А вона в переляку метається по віділенню.
ПРОВІДУВАТИ – ДВІЧІ НА ТИЖДЕНЬ ПО 5 ХВИЛИН
Знайшли тільки акушерку. І ледве-ледве встигли довезти на каталці в пологовий зал, як на світ Божий з’явилася третя Сашина дитина. Син. Андрійко. 1,7 кілограма, 41 сантиметр. Хлопчик одразу ж був заінтубований і відправлений до реанімаційного відділення.
Не уявляю, як треба зібрати волю в кулак, аби згадувати ті надважкі дні. Саша зібрала і розповідає:
– Провідувати сина можна було двічі на тиждень по п’ять хвилин. Списки ліків і розхідних матеріалів. Необхідних медикаментів у аптеках міста немає. За якимось дебільним законом прокуратура займалася вилученням з точок продажу єдиного дитячого харчування для годування недоношених дітей через зонд. Щоб зібрати необідне на тиждень, треба витратити 4 – 10 годин, бігаючи по Києву, чи діставати в Москві. О 10.30 ранку молода мама вже сиділа перед телефоном і обдумувала запитання: які треба поставити: які робили аналізи, які результати, чи часто настає апное (зупинка дихання), що привезти з ліків. А в 11.02 починала нервово набирати номер.
А тим часом Андрій боровся за життя. Весь у реанімаційних трубочках, розіпнутий на апараті штучного дихання.
– Перспективи були незрозумілими. Я тільки чула сухі слова по телефону: «Стан не гірший». КУДИ Ж ЩЕ ГІРШЕ?! – риторично запитує співрозмовниця. – Мій чоловік згріб у кулак себе, мене і всю мою волю, і твердо вирішив, що ми будемо боротися до кінця. На третій день перебування Стас запросив у реанімацію священика – отця Андрія з лікарняного храму. Нашого друга Юру Зайцева – як хресного батька. І ось Андрійко похрещений прямо в інкубаторі.
ДІАГНОЗ ЗА ДІАГНОЗОМ
Незабаром хлопчик став дихати самостійно, і в першій половині серпня його разом з мамою перевели з реанімаційного відділення у звичайне. Нарешті (через місяць після народження) Саша змогла взяти його на ручки, поцілувати, погодувати груддю. Тривала епопея боротьби дитини за життя. Ліки були дуже дорогими – лише на них тратили близько тисячі гривень на день. Аналізи крові показували наявність якогось запального процесу – але його ніде не могли знайти. Перевіряли нирки, голівку… даремно: джерело запалення невідоме. Були у відділенні, поки аналізи не стали вирівнюватися завдяки дуже серйозним антибіотикам.
– Від діагнозів хотілося заховатися: недоношеність третього ступеня, гіпоксично-ішемічне враження головного мозку внаслідок гострої асфіксії в пологах (простішими словами – виражена нестача кисню. – Авт.), м’язова дистонія, двосторонній крововилив у мозкові шлуночки (2 ступеня зліва, третього ступеня справа), дифузний набряк головного мозку, кістозна дегенерація головного мозку, – Олесандра пам’ятає всі діагнози, як «Отче наш».
ЛІК ЧАСУ – НА ГОДИНИ
На цьому випробування не закінчились. Наступна їхня порція прийшла наприкінці серпня, як тільки мама з дитиною виписалися з клініки – Андрійкові було якихось півтора місяця. Одразу після виписки з відділення патології батьки вирішили перевірити зір дитини. Поїхали в Охматдит, ще навіть не розпакувавши вдома речі.
– Патологію зору мають усі діти, які побували на апараті штучної вентиляції легень, – розповідає далі Саша. – Виявилось, що серце мене не обмануло. В Андрійка виявили ретинопатію недоношених – відшарування сітківки через надлишок кисню. Обстеження – та ще процедура. Ти маєш міцно тримати голівку дитини, яка виривається, а асистент лікаря широко відкриває її очки з допомогою спеціальних лопаток.
Як з’ясувалося, лік часу був уже не на дні, а на години і хвилини. І йшлося про можливу повну сліпоту дитини. Вже через дві години після огляду Андрійка взяли на термінову операцію. Дитина дуже важко виходила з наркозу – замість чотирьох годин знадобилося більше доби. Температура тіла опустилась до 34 градусів. А ще малюк заробив пупкову килу. Вени були такі «зношені», що медсестри не могли поставити катетери. Дитина намучилась, накричалась – ось і результат.
В Охматдиті хлопчик провів «усього» тиждень. Лише у вересні мама і син нарешті потрапили додому – але по були там аж два тижні, коли помітили, що в Андрійка стала рости голова. Крихітку схопили на руки і помчали в нейрохірургію.
ТРУБКИ З ГОЛОВИ
Як незабаром дізналися, дитині було занесено стафілокок. І він ударив у найбільш постраждале від передчасних пологів місце – голову. Черговий вердикт лікарів – гнійний менінгоенцефаліт. Але він викликав нагноєння і закупорку мозкових каналів. Спинномозкова рідина перестала відтікати, а це призвело до прогресуючої гідроцефалії. Там дитина знову потрапила у клініку – нейроінфекційне відділення Київської міської дитячої інфекційної лікарні.
Місяць лікарі намагалися побороти інфекцію. Андрійкові вводили дуже багато різних антибіотиків, часто змінювали їх, аби з’ясувати, який же почне діяти. Крапельниці – по дев’ять годин на день… Тричі на тиждень робили пункції голівки (аби контролювати внутрішньочерепний тиск і аналізувати спинномозкову рідину), періодично-люмбальні (проколювали маленький хребет у поперековій ділянці).
Оскільки вени не витримували того всього навантаження, вирішили поставити підключичний катетер. Маму попередили, що Андрійка заберуть для цього в реанімацію на 2 – 3 години – а повернули аж через добу. Сказали, що все нормально. Просто хотіли відразу провести всі обстеження. Але Олександра металася по палаті і не вірила – в неї тряслися руки, а після цієї ночі різко зменшилась кількість молока.
ПРОМИВАННЯ МОЗКУ
Місяць лікування в нейроін-фекційному відділенні ніяких очевидних результатів не дав, тому лікарі прийняли рішення про необхідність поставити в голівку дренажі – аби був відтік рідини і щоб можна було вводити антибіотики. Для дренування дитину знову перевели в нейрохірургічне відділення. Те, що там можна було побачити, не може витримати ні одне нормальне серце.
– Діти помирали щотижня. Плачеш над своєю дитиною – і тихо ридаєш через муки чужої крихітки, – каже Саша.
У нейрохірургічному відділенні Андрійко кожні три тижні переносив купу втручань та маніпуляцій: постановка дренажа зліва… постановка справа… МРТ, комп’ютерна томографія, зміни підключичного катетера, нескінченні крапельниці. Дитина була майже зв’язана, аби не смикнутися і не вирвати ненавмисне крапельницю чи дренаж.
– Був постійно знерухомлений – у мене на ручках. Але дуже терпляче переносив усі маніпуляції, – приводів для гордощів у Олександри цілком досить. – Тоді фраза «промивання мозку» для мене набула зовсім іншого – реального змісту. Промивали. Це все тривало так довго. Крок уперед – і два назад. Знову і знову, по новому колу.
В черговий напад відчаю до лікарні було запрошено священика, який провів Андрійкові соборування. Згорьовані батьки думали, що це вже все, що з лікарні дитину вже не заберуть… Ніхто не аналізував,
чи саме через це, але після соборування справи в хлопчика потихеньку стали поліпшуватися. А наприкінці січня Андрійкові зробили ще одну операцію.
– У нейрохірургії сина лікувала професор Людмила Миколаївна Вербова. Завдяки їй у березні ми по-справжньому потрапили додому.
Вся напружена епопея з порятунку «рядового Браяна» тривала безперервно близько дев’яти місяців… І, нарешті, виглянуло сонце з-за хмар…
МИЛЬНІ БУЛЬБАШКИ ЗА РЕЦЕПТОМ
Сім’я поїхала в Нью-Йорк, і там дитині провели курс реабілітації.
– У них все за протоколами, тестами. Наприклад, з Андрійком вони спочатку провели восьмигодинний тест, аби призначити реабілітаційні заходи. А вже потім прийшли фахівці, які займалися з дитиною. Все це відбувається у формі гри. Наприклад, фізіотерапевт прописав нам… мильні бульбашки, щоб дитина працювала з певними групами м’язів для кординації рухів. Уявіть, лікар написав на бульбашки справжній рецепт! – згадує моя співрозмовниця.
Малюк пішов лише в два з половиною роки.
– Спочатку ніжки в нас були лише для краси. Навіть коли починав повзати (десь у півтора року) – вони ззаду були, як хвостик, – каже Саша.
Розмовляти дитина лише починає. З нею займаються фахівці з розвитку. Але на тлі того, що сталося в 2009-му – хіба це випробування?!
Дивлячись, як дитина бореться за нормальне життя, медики пророкують: Андрійко дожене в розвитку. Якщо спочатку педіатри ставили відставання всіх сфер на один рік порівняно з однолітками, то тепер – лише півроку. Хлопчик ще має перенести кілька планових операцій (шунт ще стоїть). Однак усі страхи, сумніви, переживання, – позаду. Андрія ВРЯТОВАНО. Він усе розуміє, дуже підозріло ставиться до незнайомих, вивчаючи, чи це не лікар. Але – тягнеться до людей, дітей, цілого світу. Любить маму, тата, двох старших братиків. Дитина, як дитина… Все інше з часом переживеться і забудеться, як важкий сон…
ДО ТЕМИ
ЧУЖОГО ГОРЯ НЕ БУВАЄ
Переживши важку ситуацію зі здоров’ям дитини, родина залишилась не байдужою до потреб інших дітей. Разом з чоловіком вони створили благодійний фонд імені Святого Луки (Войно-Ясенецького), який збирає кошти на аналізатор крові для нейрохірургічного відділення, де лікували маленького Андрійка. – Коли дитина прооперована, потрібно постійно контролювати стан її крові. Дуже часто в клініці лікарі перевіряють стан дитини старими дідівськими методами – а ось аналізатор крові міг би зекономити дорогоцінний час. І скоротити смертність дітей.
Оксана КОВТОНЮК, «Освіта України» № 49
Фото – Тетяна Гордеєва
Источник: pedpresa.com/blog/zhaha-do-zhyttya.html